SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 september 2007
kl 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:38
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 september 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:38



